PODLAHY

DŘEVĚNÉ PODLAHY

Rozhodli jste se pořídit dřevěnou podlahu do Vašeho domu, bytu či kanceláře? Pak jste na správném místě. Níže Vám přiblížíme druhy a výhody dřevěných podlahových krytin :

Dřevěná podlaha - dvouvrstvá nebo třívrstvá

Dřevěné podlahy jsou stále více oblíbené v interiérech všeho druhu pro svou krásu, přírodní charakter, životnost i praktičnost.

  • dřevěné dvouvrstvé podlahy => tento typ podlahy lze použít jak pro menší byty, tak i rozsáhlé prostory. Dvouvrstvé dřevěné podlahy jsou díky nízké konstrukční výšce vhodné i tam, kde chcete instalovat podlahové vytápění, nebo uvažujete o doplnění dřevěné podlahy o další krytinu bez nutnosti zásadních úprav interiéru.
  • dřevěné třívrstvé podlahy => jedná se o nejrozšířenější typ dřevěné podlahy. Jsou vysoce odolné proti sesychání a rozšiřování vlivem kolísání teploty v místnosti, mají dlouhou životnost a spoustu dalších předností, které oceníte pro svůj domov i komerční prostory. Třívrstvé dřevěné podlahy lze navíc oproti jiným materiálům jednoduše renovovat přebroušením a novým nátěrem a současně odstranit mechanická poškození. 

Laminátová podlaha


Kvalitní laminátové podlahy jsou na první pohled těžko rozeznatelné od dřevěných parket. Jsou v dostupné cenové kategorii, hodí se jak do nových staveb, tak pro rekonstrukce. Nové typy laminátů jsou odolné vůči vlhkosti a opotřebení, kombinují krásu a eleganci pravých přírodních materiálů. Výhodou je zejména její rychlá pokládka a množství vyráběných dekorů, imitace různých dřevin a dlažeb.                                      Laminátové podlahy se vyrábějí v široké škále rozměrů, k jejich spojování se používají zámkové spoje. V kombinaci s vhodnými podložkami jsou vhodné i na podlahové topení. 

Vinylová podlaha


Vinylové podlahy jsou velmi oblíbené, zejména pro jejich vysokou odolnost i v silně zatěžovaných prostorách. Zároveň je ale možné vybrat si vzhled dle Vašeho přání. Oblíbené jsou například dekory imitující dřevo či kámen. Vinyl je odolný, dobře vede teplo a izoluje hluk. 

Masivní dřevěná podlaha

Podlahy z masivu jsou velmi oblíbené pro jejich jedinečný vzhled i vlastnosti. Jsou nadčasové a hodí se do jakéhokoli interiéru, ať už jde o moderní design, rustikální styl nebo reprezentativní komerční prostory.

Masivní dřevěné podlahy jsou výhodnou investicí na celý život. Dlouhá trvanlivost oproti jiným materiálům je daná i možností jednoduché renovace a modernizace dřevěné podlahy. Mechanická poškození nepředstavují u masivní dřevěné podlahy neřešitelný problém, naopak je lze velmi snadno opravit. Pokud se rozhodnete pro jiný interiérový design, můžete mu také dřevěnou podlahu přizpůsobit změnou odstínu přebroušením a novým nátěrem.

Parkety

Dřevo v interiéru má své kouzlo a dodá mu přírodní vzhled. To platí bez výhrad pro klasické parkety. Výhodou parketových podlah je zejména jejich dlouhá životnost, která je dána zejména kvalitou použitého dřeva.

Pokud se budete o parkety dobře starat a dopřejete jim renovaci, může Vám vydržet na celý život. 

A jak vybrat vhodnou podlahu? 

Pro použití v domácnosti je vždy vhodnější a příjemnější použít přírodní materiály, jako jsou dřevěné podlahy (dvouvrstvé, třívrstvé a masivní ). Pro komerční využití jsou vhodnější vzhledem k vysoké odolnosti proti opotřebení spíše syntetické materiály, jako laminátové nebo vinylové podlahy.

Podlahy z přírodních produktů 

Dřevěná podlaha je nejlepší volbou z hlediska kvality použitého materiálu, jeho autentického vzhledu a užitnými vlastnostmi. Pryč jsou časy kdy se dřevěná podlaha rovnala masivním dubovým parketám s náročnou povrchovou úpravou. Nyní jsou nejčastějšími použitými materiály ze dřeva dvouvrstvé a třívrstvé podlahy, které zaujmou rozmanitostí povrchů, formátů a typů dřevin. Povrchová úprava dřevěné podlahy je buď provedena vrstvou oleje a vosku, jenž zvýrazňuje přírodní vzhled podlahy, nebo lakováním, které je nenáročné na údržbu.

Říká se, že dřevěné podlahy v provedení olej/vosk jsou náročné na údržbu. Není to pravda. Údržba je stejně náročná jako u lakované podlahy nebo laminátové podlahy, jen je potřeba použít přípravek vhodný pro tento typ povrchu. Jednou za rok nebo dva je vhodné podlahu po vyčištění oživit speciálním přípravkem, který dodá podlaze svěžest a nový vzhled. Tato procedura není nutná, ale stojí za to. Výhodou dřevěné podlahy s úpravou olej/vosk je vzhled, kterému nevadí drobné škrábance a poškození, kterým se nikdy nevyhnete. Vytváří přirozenou patinu a neubírají podlaze na kráse. U lakované podlahy jsou rýhy v laku daleko více viditelné, ale to je daň za jednodušší údržbu.


a/ dvouvrstvá dřevěná podlaha - podlaha sendvičového typu výšky obvykle 9-12 mm, která je menších formátů (do šířky 150 mm a délky 1500 mm). Podlahu tvoří vrstva dýhy o tloušťce 2-3 mm a vrstvě měkké dřeviny, o síle cca 7 mm. Dvouvrstvá dřevěná podlaha je určena pouze k celoplošnému lepení. Lepí se prostřednictvím jednosložkového elastického lepidla na silanové bázi. Vhledem ke své nižší výšce a tomu, že je celoplošně přilepena k podkladu je zde zaručena nejlepší funkce v rámci použití podlahového topení (nejlepší přenos tepelné energie, rychlý náběh celého podlahového vytápění, nejmenší tepelný odpor) a tedy nejlepší efektivita tohoto způsobu vytápění.

Předností dvouvrstvé dřevěné podlahy jsou její akustické vlastnosti, díky celoplošnému lepení a nízká míra tepelné ztráty při použití na podlahovém topení. Díky své nižší konstrukci patří také k cenově dostupnějším materiálům. Podlaha se vyrábí jak v provedení lakovaném, tak v provedení olej/vosk.

b/ třívrstvá dřevěná podlaha - podlaha sendvičového typu výšky obvykle 13-15 mm, která je větších formátů (od šířky 130-190 mm a délky až 2200 mm). Třívrstvou dřevěnou podlahu můžete oproti dvouvrstvé položit i na volno tedy plovoucím systémem - jen prostřednictvím zámků či pera a drážky. Na použití v kombinaci s podlahovým topením však podlahu rozhodně přilepte stejně jako dvouvrstvou dřevěnou podlahu systémem, který jsme výši popsali.

V provedení třívrstvé dřevěné podlahy je nejširší škála formátů a použitých materiálů. Lamely dřevěné podlahy jsou buď s přiznanými spárami (zkosené hrany, jež zvýrazňují jednotlivé lamely) nebo bez přiznaných spár. Jedná se jen o estetický prvek, bez vlivu na užívání a údržbu. Vzhled lamely může být v provedení tří parkety, dvou parkety nebo prkna. Jedná se o formáty dýhy, která buď tvoří celou plochu lamely u formátu prkna, nebo je poskládaná z menších formátů - dvou a tří parketa.

Předností třívrstvé dřevěné podlahy je rozmanitost vzhledů a formátů, ušlechtilost použitých dřevin a akustické vlastnosti v případě lepení podlahy. O ty můžete přijít v případě, že se rozhodnete podlahu položit na plovoucí způsob. I tak se ale jedná o investici, jež zvýší hodnotu vaší nemovitosti. To platí pro všechny typy dřevěných podlah.

c/ masivní dřevěná podlaha - masivní dřevěná podlaha se celoplošně lepí k podkladu a je pevně fixována ke zdi. Jednou z velkých výhod podlahy z masivního dřeva je, že umožňuje opakovanou renovaci. Dřevo lze mnohokrát přebrousit, což zaručuje dlouhou životnost. Ideální je provádět broušení jednou za osm let. Dřevo však reaguje na okolní vlivy, a tak je důležité v domě udržovat optimální vlhkost vzduchu (40 až 60 %) a teplotu (18 až 22 °C). Jinak hrozí, že podlaha nabobtná, seschne či popraská.

Úpravu dřevěných povrchů lze provádět olejem, voskem či lakem. Lakované podlahy jsou na údržbu nejméně náročné. Lak vytváří na podlaze odolnou vrstvu, která dobře odpuzuje nečistoty a odolá i méně šetrnému čištění. Renovace a oprava lakovaných podlah je však složitější (nelze podlahu opravit lokálně, ale vždy je nutno podlahu celoplošně obrousit a znovu přelakovat). Oleje a vosky jsou ekologickou alternativou k lakování. Výhodou je snadná opravitelnost a zachování přirozeně matného vzhledu podlahy. Nevýhodou je trochu náročnější údržba.

Podlahy z nepřírodních materiálů

a/ laminátová plovoucí podlaha - nosičem této podlahové krytiny je HDF deska (dřevovlánitá základová deska), pod ní je protitahová vrstva a nad ní dekorační papír (samotný dekor - barva). Nad dekoračním papírem pak lamino vrstva. Výška podlahy obvykle 6-8 mm šířky různé obvykle 130 mm a délky lamel 1200. V poslední době se však objevují delší formáty dosahující svojí délkou až 2200 mm. Tato podlaha je určena pouze k pokládce plovoucím systémem  a je vhodná v kombinaci s vodním podlahovým vytápěním. Nutné je však zvolit vhodnou kročejovou podložku pod podlahu, tak aby tepelný odpor nebyl zásadní.

Podlahy jsou vyráběny v nepřeberném množství dekorů, které imitují dřeviny, kámen nebo abstraktní design. Laminátové podlahy jsou nenáročné na údržbu a laminátový povrch zaručuje vysokou odolnost proti opotřebení. Nevýhodou jsou akustické vlastnosti.

b/ vinylová podlaha - v současnosti se stává vinylová podlaha velmi oblíbenou, díky svým vlastnostem a designovému provedení. V podstatě se jedná o heterogenní PVC v dílcích. Obvyklé rozměry vinylové podlahy jsou následující: výška 2-2,5 mm, šířka 130-180 mm, délky do 1200 mm. Na trhu se objevují i varianty s přiznanou spárou (zkosené hrany). Tato podlaha je určena pouze k celoplošnému lepení a je vhodná v kombinaci s vodním podlahovým vytápěním.

Vinylové podlahy se stávají čím dál populárnější díky široké škále kvalitních dekorů, jež dokonale imitují dřevo a kámen. Zákazníci je volí také díky nízké náročnosti na údržbu a odolnosti proti opotřebení. Pro vinylovou podlahu je potřeba opravdu hladký a rovný povrch, kterého dosáhnete použitím anhydritové stěrky.

Zátěž podlahy:
Po výběru technicky vhodné krytiny přichází na řadu požadavek na povrch a chování se materiálu:
Předně doporučujeme ujasnit si, co očekáváte.
Pokud očekáváte příjemnou, teplou podlahu, zkrátka kus přírody vybírejte s dřevěných podlahových krytin.
Pokud očekáváte pouze funkci a vysokou mechanickou odolnost vybírejte ze syntetických materiálů, jako jsou vinylové podlahy, laminátové plovoucí podlahy.

Designové požadavky:
Po výběru technicky vhodné krytiny přichází na řadu design. Nejprve vybírejte formáty.
Do větších míst se krásně hodí velké formáty prken. Větší prkna lze také použít do menších místností, doporučujeme však řešit všechny místnosti v jednotné krytině, tak aby efekt větších prken vynikl.
Menší formáty jako tříparkety, dvouparkety (u laminátových a dřevěných třívrstvých podlah je jedno prkno opticky na šířku rozděleno do dvou až tří segmentů - tříparketa a dvouparketa, případně dvoupás) se hodí do typicky městských bytů a opět i zde doporučujeme volit jednotnou krytinu do celého interiéru.

Provedení:
Obecně se řiďte zásadou, že v jednoduchosti je síla a čím méně tím více. Vyvarujte se zbytečných kombinací. Vytvářejte a pojímejte váš interiér jako celek. Naslouchejte vašemu interiéru. Volte nenásilný design ušitý na míru pro právě ten váš interier. Vnímejte světelné zdroje. Souhrnem pak musí být jednoduchý a přitom působivý design vašeho interiéru, v kterém se budete báječně cítit.
Přece jen to bydlení je o pocitech.

Máte vybráno a hledáte, kdo Vám podlahu zrealizuje? 

Neváhejte nás kontaktovat - rádi se do realizace pustíme. 

Pokládka dřevěných podlah

Zajistíme Vám pokládku dřevěných podlah od přípravy, zajištění materiálu, dopravy, montáže až po její údržbu. 

Renovace dřevěných podlah

Jsme schopni Vám zajistit broušení parket, lištování a kompletní renovace dřevěných podlah včetně větších ploch ( restaurace, tělocvičny, haly apod. ).

Pokládka dřevěných teras a montáž dřevěných fasád

Zajistíme Vám pokládku dřevěných teras, montáž dřevěných fasád od přípravy až po její údržbu. 

Ukázky z našich realizací

Tipy a rady


Údržba dřevěné podlahy

Dřevo je přírodní materiál, který je velmi citlivý na vnější podmínky prostředí a takzvaně "dýchá" (přijímá a znovu vydává vodu z ovzduší). Pro zachování dlouhé životnosti podlahy je tedy v první řadě nezbytné zajistit jí správnou teplotu a vlhkost v místnosti. Ideální teplota se pohybuje zhruba v rozmezí 18 - 22°C a vlhkost 40 - 60%. Při výrazně nižších nebo vyšších hodnotách se může dřevo rozpínat nebo naopak vysychat. Takovéto podmínky mimochodem nejsou ideální jen pro dřevo, ale i pro lidský organismus.

V případě údržby dřevěné podlahy je nejdůležitější vyvarovat se velkému množství vody a mechanickým poškozením. Ideální je uklízet nasucho, smetákem nebo vysavačem. V případě větších nečistot je možné sáhnout po vlhkém mopu, ovšem pouze vlhkém, nikoliv mokrém. Jestliže podlahu ještě po vytírání setřete do sucha, děláte pro ni to nejlepší. Pokud zůstane příliš mokrá nebo na ní nedej bože bude dokonce stát voda, může se to nehezky projevit zvlněním podlahy a dalšími defekty. Co se týče čisticích prostředků, ideální jsou ty, které Vám doporučí nebo přímo prodá prodejce podlahy. Mohou se trochu lišit, v závislosti na tom, jestli jsou určené na podlahu s lakovanou nebo olejovou/voskovou úpravou. Spojujícím prvkem těchto produktů je ale šetrnost. Na dřevěnou podlahu nikdy nepoužívejte abrazivní nebo leptavé přípravky, zbytečně tím narušíte vrchní ochrannou vrstvu.

Dřevěné podlaze příliš neprospívá ani chození ve venkovní obuvi, na které se přenáší nečistoty a vlhkost. V případě komerčních prostor je potřeba pamatovat na umístění rohoží před vstup, aby se boty alespoň trochu očistily. Není na škodu podlepit i nohy od nábytku měkkým materiálem (třeba filcem) a zamezit tak poškrábání podlahy při jeho přesouvání.

Když už k nějakému tomu povrchovému poškození dojde, nemusí to nutně znamenat konec světa. Přirozená patina může naopak do interiéru krásné zapadnout a pro někoho být i velmi žádoucí. Pokud toto není váš případ a chcete podlahu zcela nepoškozenou, můžete drobné oděrky povrchu opravit lokálně. V případě olejového/voskového povrchu je taková oprava velmi snadná a lze ji provést i na malé ploše. U lakovaného povrchu je taková oprava o něco těžší, i když ne nemožná. Jen představuje zásah do větší plochy.

U podlahy, která má už ledacos za sebou a drobné lokální opravy jsou na ni krátké, není problém obnovit celý povrch plošně, a to přebroušením a opětovným nanesením povrchové vrstvy. U několikavrstvých dřevěných podlah je počet možných přebroušení dost omezený a odvíjí se od tloušťky vrchní vrstvy. Masivní dřevěnou podlahu můžete bez problému brousit opakovaně, svou vyšší cenu tedy vyvažuje neuvěřitelnou výdrží. Ne nadarmo se říká, že je podlaha z masivu podlahou na celý život.


Dřevo vs vinyl

Toto je určeno pro ty, kteří uvažují o nové podlaze a váhají zda zvolit dřevo nebo vinyl. Ani jeden z těchto materiálů není špatnou volbou. Záleží, jaké jsou vaše očekávání a nároky. Dřevo i vinyl mají své přednosti, ale také nedostatky oproti svému konkurentovi, záleží jen, které vlastnosti jsou pro vás důležitější.

  • Vzhled a materiál

Dřevo je materiál, který je a bude klasikou. Dubové vlysy nebo dubová prkna byly ozdobou interiéru před dvaceti lety a budou i za dalších dvacet let. Za tu dobu se vzhled a konstrukce dřevěných podlah vyvinula. Nyní je daleko širší možnost výběru dřeviny, barvy a povrchové úpravy. Zároveň se zdokonalila konstrukce podlah, které jsou převážně vícevrstvé, tím se odstranily některé neduhy masivního dřeva, jako je rozměrová nestálost a kroucení. Výška dřevěných parket se pohybuje nejčastěji v rozmezí 9 až 13mm, kdy horní vrstvu tvoří dýha o tloušťce obvykle 3 až 5mm.

Vinylová podlaha je v současnosti poměrně zdařilá imitace dřevěných podlah nebo kamene. Jedná se o sloučeninu polyvinyl chloridu (PVC), který se vyrábí převážně v dílcích. Odolnost vinylové podlahy ovlivňuje výška nášlapné vrstvy, což je ochranný film, který zabraňuje poškození podlahy. Standartní tloušťka nášlapné vrstvy pro domácnosti je 0,3mm, pro prostory se zvýšenou zátěží je vhodné volit vyšší nášlapnou vrstvu 0,4 nebo 0,5mm. Celková tloušťka vinylové podlahy je 2 až 5mm, v závislosti na tom, zda se jedná o lepenou nebo plovoucí podlahu. Výrobci dokázali dokonale napodobit vzhled, strukturu či sražené hrany vinylových podlah tak, že je někdy těžko k rozeznání od originálu a je potřeba si na něj sáhnout pro ujištění, že se jedná o napodobeninu.

V porovnání s dřevěnou podlahou je vinyl tvrdší a na dotyk není tak příjemný jako dřevo, po kterém je příjemné chodit naboso. V případě, že jsou dřevo i vinyl spojené s podkladem jsou jejich akustické vlastnosti vynikající. V případě pokládky na plovoucí způsob je vinylová podlaha tišší než dřevěná. Obecně se ale doporučuje oba materiály k podkladu lepit.

  • Praktičnost

Vinylová podlaha je odolnější než dřevěná podlaha. Je to materiál, který je vhodný pro použití v kuchyni nebo koupelně, vzhledem k tomu, že mu nevadí vlhkost a mastnota. Neznamená to, že dřevo není možné ve vysoce namáhaných prostorách použít, ale je potřeba vynaložit nadstandartní péči tj. nenechat na něm delší dobu stát vodu, nebo dávat si pozor na mastnotu.

Při dlouhodobém působení vlhkosti na dřevěnou podlahu dojde k jejímu prohnutí nebo zčernání. Jedná se často o dlouhodobě přelívané květináče, nebo otevřené francouzské dveře během deště. V těchto případě vás nezachrání ani ochranná vrstva vytvrzeného oleje nebo laku. Jsou to ale všechno situace kterým lze předejít. Běžným používáním mohou na dřevěné podlaze vzniknout drobné oděrky a rýhy, které ale vytváří přirozenou patinu a celkovému vzhledu nijak neškodí.

Pokud pro vás ale není přírodní původ a ušlechtilost materiálu dostatečně silný argument a dáváte přednost praktickému řešení, je pro vás vinylová podlaha tou správnou volbou. Tu znehodnotí jen silné mechanické poškození, jako jsou rýhy od stěhování nebo drápky zvířat.

  • Úklid a čištění

U dřevěné podlahy je potřeba dbát na její náchylnost na nadměrnou vlhkost a nepoužívat k vytírání mokrý hadr, nebo mop namáčený v kýblu s vodou. Je vhodné používat mopy pro dřevěné podlahy, např. tzv. spray mopy, které využívají jen přiměřené množství vody, ideálně s malým množstvím přípravku pro čištění dřevěných podlah, povrch dřevěné podlahy se následně dostává do kontaktu jen s vlhkou tkaninou. K vysávání se používá klasický vysavač, je ale potřeba zapnout ochranné kartáčky, aby nedošlo k poškrábání povrchu. To platí také pro vinylové podlahy, které sice snesou větší mechanické zatížení, ale při dlouhodobém vysávání bez kartáčků mohou být také znát škrábance a odřeniny.

U vinylové podlahy není potřeba dbát na nadměrnou vlhkost a je možné použít jakýkoliv mop. Pro méně pracný úklid je také vhodné použít přípravek pro čištění syntetických povrchů rozředěný s vodou. Jak u vinylových tak u dřevěných podlah je možné použít speciální přípravek, který vytvoří na podlahové krytině PU (polyuretanovou) ochrannou vrstvu, která zvýší odolnost podlahy.

U dřevěné podlahy je možnost po vyčištění obnovit její vzhled použitím osvěžovače olejových podlah, po kterém vypadá povrch opět jako nový. Taková úprava je vhodná přibližně jednou za dva roky, ale není nutná.

  • Použití na podlahové topení

Pro použití podlahoviny na podlahové topení je rozhodujícím faktorem prostupnost tepla materiálem a celkový tepelný odpor. Obecně lze říci, že materiály, jejich celkový tepelný odpor není vyšší než 0,15 m2 k/W lze použít na podlahové topení. Vhodné jsou dvouvrstvé či třívrstvé dřevěné podlahy přilepené k podkladu, jejich tepelný odpor je přibližně 0,08 m2 k/W, ke kterému je potřeba přičíst tepelný odpor lepidla cca 0,01m2 k/W.

U lepených vinylových podlah jsou hodnoty ještě lepší, tepelný odpor u materiálu je přibližně 0,02 - 0,05 m2 k/W, plus odpor lepidla cca 0,01m2 k/W.

Plovoucí podlahy mají tepelný odpor vyšší díky mezivrstvám jako jsou izolační folie, nebo kročejová podložka, ale ve většině případů se stále dají na podlahové topení použít. Ideální je však krytinu přilepit a ztrátu tepla tak minimalizovat, tato investice se vrátí s nižšími účty za teplo.

  • Cena

Nejlevnější volbou jsou lepené vinylové podlahy, jejichž cena se pohybuje kolem 500 Kč včetně DPH. Je ale třeba myslet na úpravu podkladu, který může být někdy i nákladnější než samotná krytina. Nezapomeňte i na lepidlo, které celkovou investici také navýší. Nejlevnější plovoucí vinylové podlahy začínají na částce 700 Kč vč. DPH. Jejich cena roste s vyšší odolnou vrstvou a třídou zátěže. K některým typům plovoucích podlah je potřeba připočíst náklad na podložku, tu někteří výrobci doporučují s ohledem na tlumení pochozího hluku a vyrovnání drobných nerovností podkladu.

Cena dřevěné podlahy může začít i na 450 Kč vč. DPH u masivní dřevěné mozaiky, kde je ale potřeba počítat s vyššími náklady na její pokládku a úpravu povrchu. Vícevrstvé dřevěné podlahy se nejčastěji prodávají za cenu 800 až 1200 Kč včetně DPH.

  • Montáž

Zkušení podlaháři tvrdí, že základem kvalitní podlahy je její podklad. Ten totiž za svůj život uděláte jen jednou, pokud je to provedeno správně. Podlahovou krytinu můžete během života i několikrát vyměnit. Na kvalitní podklad je možné položit cokoliv. Dřevěnou i vinylovou podlahu je možné lepit či položit na plovoucí způsob. Záleží co je pro vás vhodnější a zda se chystáte položit podlahu sami nebo necháte instalaci na profesionálovi.

U vinylové podlahy lepené je potřeba mít dokonalý podklad, podlaha má totiž díky své malé tloušťce tu vlastnost, že dokáže prokreslit jakoukoliv nedokonalost podkladu. Vinylové podlahy plovoucí či dřevěné podlahy je možné položit i na zabroušený anhydrit s drobnými nedokonalostmi nebo OSB desky. Samonivelační stěrka je ale vždy ideálním řešením.

Při montáži tedy rozhoduje úprava podkladu, případně použití podlahového topení.

  • Ekologie a vliv na zdraví

V této kategorii je jasným vítězem dřevo, jelikož jde o obnovitelný zdroj, který lze snadno recyklovat a jeho výroba tolik nezatěžuje životní prostředí. Dřevo pozitivně ovlivňuje prostředí v místnosti, jelikož přijímá a vydává vlhkost do okolí. Je také antistatické a je vhodným podlahovým materiálem pro alergiky a astmatiky.

Vinylová podlaha je syntetický výrobek, který se vyrábí chemickou cestou. Nicméně i zde se výrobci snaží snížit dopad na životní prostředí na minimum. Mnoho evropských výrobců již 100% recykluje své výrobky, zpětně využívají energii potřebnou k výrobě materiálu a zefektivňují výrobu tak aby snížili vstupní energie. Parametry vinylových podlah se značně liší výrobce od výrobce. Někteří přešli na výrobu podlahovin bez použití ftalátů, látek které se používají na změkčení plastů a jimž některé laboratorní testy přisuzují mimo jiné negativní vliv na dýchací ústrojí. Lze tak koupit vinylové podlahy bez ftalátů, antistatické, antialergické či bez zápachu.

  • Shrnutí

Dřevo je materiálem, k němuž moderní designéři sahají nejraději. Má tradici, duši, vyzařuje z něj přirozenost a teplo. Každý kousek je jedinečný. Ráno můžete po dřevěné podlaze chodit bosi nebo si na ni večer lehnout a budete se cítit příjemně. Dřevěné podlahy vydrží desítky let, dají se zbrousit nebo obnovit a budou stále vypadat reprezentativně. Pokud chcete aby dlouhodobě vypadaly pořád pěkně, stačí jednou za rok či dva po vyčištění běžným prostředkem určeným pro dřevěnou podlahu, použít voskovou emulzi, která vytvoří ochranný povrch a podlaha bude vypadat dlouhodobě svěže.

Vinyl je praktickým materiálem, v mnoha případech je opravdu věrnou imitací dřeva nebo kamene a je potřeba si na něj sáhnout, aby jste poznali že jde o vinylovou podlahu. V současnosti patří k nejoblíbenějším podlahovým krytinám, díky odolnosti, vzhledu a nižší pořizovací ceně. I na vinylovou podlahu se dá aplikovat ochranná vrstva na bázi polyuretanu, která zvýší její odolnost a ochrání před poškrábáním. Vinyl je možné bez problémů použít v koupelně, kuchyni nebo chodbě. Obecně je vinylová podlaha určena pro uživatele, kteří chtějí na údržbu podlahy vynaložit minimální úsilí.


Masivní dřevěná podlaha

Podlaha z masivního dřeva je stále oblíbenou stálicí v interiéru. Díky své vysoké variabilitě a pestré paletě odstínů a kreseb dřevo ladí takřka k jakémukoliv stylu a dá se kombinovat s mnoha dalšími materiály, jako je třeba sklo nebo kov. Masivní podlaha není příliš vhodná jako krytina na podlahové topení kvůli vysokému tepelnému odporu. Dřevo je ale samo o sobě jeden z nejvíce hřejivých materiálů, které se k výrobě podlah používají. Od této podlahy může nejčastěji odrazovat prvotní vysoká investice. Jak se ale říká, za kvalitu se platí a masivní podlaha v sobě skrývá neuvěřitelnou životnost. Nejenže se kresba dřeva nikdy nemůže sedřít nebo ošlapat jako v případě umělých podlah, povrch podlahy je také možné opakovaně obnovovat jednoduchým přebroušením a opětovnou úpravou povrchu. Masivní podlaha tak člověku vydrží takřka celý život a zároveň může každých pár let vypadat opět jako nová.

Dřevo je přírodní materiál, což s sebou nese výhody i nevýhody. K jeho klasickým vlastnostem patří tzv. "dýchání", čili nasávání vody z ovzduší a její opětovné vydávání. Výhodou tohoto procesu je pozitivní vliv na vzduch v místnosti, dýchání dřeva umožňuje zejména olejová/vosková povrchová úprava. Komplikace mohou nastat, když je vlhkosti ve vzduchu moc nebo naopak málo. V příliš vlhkém prostředí se dřevo roztahuje a kroutí, v příliš suchém sesychá a praská. Podobný vliv mohou mít i nevhodné výkyvy teplot. Ideální podmínky, které by v místnosti s dřevěnou podlahou měly panovat, je teplota 18 - 22°C a vlhkost 40 - 60%.

Kromě už zmíněné voskové/olejové povrchové úpravy je velmi populární i lakovaná povrchová úprava. Tyto dva druhy se liší nejen vzhledově (zejména olejová úprava působí velmi přirozeně), tak i svými vlastnostmi. Lak je velmi tvrdý a odolný, pokud už ale dojde k jeho odření, oprava zasáhne do větší plochy. Olej/vosk podporuje přirozené vlastnosti dřeva (dýchání) a v případě poškození není problém opravit pouze malou plochu. Olejovou úpravu je vhodné jednou za čas vyčistit a ošetřit olejovým mýdlem. Mimo těchto nátěrů má na vzhled podlahy vliv i samotný druh dřeva a také další vzhledové úpravy. Velké oblíbenosti se stále těší hlavně tvrdší dřeva, jako je buk nebo dub. Svou barvou zaujme třešeň nebo ořech, pro zákazníky toužící po něčem extravagantnějším jsou na trhu i exotická dřeva s vynikajícími vlastnostmi. Barvu dřeva lze upravit třeba mořením nebo paření. Velmi populární je také úprava povrchu kartáčováním, kterým se zbrousí měkké části dřeva a tak lépe vynikne jeho přirozená kresba. 


Dřevěné schodiště

Přednosti schodů ze dřeva

Schody ze dřeva jsou nestárnoucí klasikou, prvkem, který zapadne do každého interiéru. Skvěle se kombinují s dalšími materiály, jako je kov nebo sklo. Dřevo je zcela přírodní materiál, dodává prostředí punc kvality a hřejivost. Zároveň neobsahuje žádné chemikálie a umělé látky, je tedy perfektně vhodné pro alergiky, astmatiky a děti. Může se zdát, že dřevo není vhodným materiálem pro kombinaci s podlahovým topením, nejproblematičtější je v tomto případě masiv, který může klást vysoký tepelný odpor a zároveň pracovat - sesychat a roztahovat se. Tento problém ale není neřešitelný, stačí využít vícevrstvých dřevěných podlah. Při správném provedení jsou k nerozeznání od masivu, jsou ale daleko stabilnější a poskytují příznivější hodnoty tepelného odporu. Konkrétně u třívrstvých podlah se dokonce nabízí i pokládka stejným způsobem jako u plovoucích podlah, tedy bez využití lepidla. I bez použití podlahového topení je ale dřevo poměrně hřejivé a příjemné pro chůzi naboso.

Široký výběr materiálů

Škála druhů dřeva, využitelných k tvorbě dřevěných schodišť, je opravdu široká, včetně různorodé nabídky formátů. Dřevěné podlahy jsou k dostání v různých rozměrech, od malé mozaiky po velkoformátová prkna. Co se týče konkrétního typu dřeva, nabízí se nepřeberné množství dřevin z evropského prostředí, ale i exotických dřevin, které se pyšní vynikajícími vlastnosti. Nakonec, každý kus je stoprocentní originál. Ještě osobitější nádech může dřevo získat pomocí různých povrchových úprav. Velmi oblíbené je kartáčování, při kterém dojde k odstranění měkkých částí a zvýraznění kresby dřeva. Pokud někomu připadá hladká podlaha fádní, je tu pro něj katrování. Jedná se o záměrné narušení kolmými zářezy, povrch se tak vzhledem více přiblíží surovému dřevu.

Dekory a jejich údržba

Mimo povrchu lze samozřejmě ovlivnit i barvu dřeva, nejznámější technikou v tomto směru je pravděpodobně moření, které umožňuje upravit odstín, ale stále zachovává přirozenost dřeva. Další možností je například bělení dřeva, ať už nátěrem, voskem nebo olejovým mořidlem.

Povrch dřeva je vhodné ošetřit, k tomu se využívají zejména bezbarvé laky, vosky nebo oleje. U lakované varianty je výhodou vysoká odolnost povrchu, na druhou stranu v případě poškození není možné opravit pouze malou plochu a je nutná rozsáhlejší renovace. Ne každý také preferuje lesklý povrch. U voskovaného nebo olejovaného povrchu jsou naproti tomu drobné opravy naprosto bezproblémové. Takový povrch navíc zachovává přirozený vzhled dřeva a umožňuje mu dýchat. Dřevo potom přirozeně přijímá a znovu vydává vlhkost a tím přispívá k příjemnému prostředí. S časem také získává na přirozené patině díky různým vrypům a oděrkám. V případě, že jsou nežádoucí ale není žádný problém je opravit novým nátěrem.


Podlaha pro podlahové vytápění

Pokud se rozhodnete využívat podlahové topení, je nutné vybrat takovou podlahu, která je svými

technickými parametry na podlahové vytápění vhodná. K podlahovému vytápění se nejčastěji

používají následující dva systémy: vodní a elektrický. Vodní systém je díky svému pomalému vytápění

a maximální teplotě na povrchu podlahové krytiny 26 stupňů Celsia, vhodnějším a u některých typů

podlah jediným možným řešením. Méně častému systému elektrického vytápění se věnujeme na

konci tohoto článku.

Podlahy vhodné na vodní podlahové topení:

1/ dřevo - dvouvrstvá, třívrstvá konstrukce

2/ dřevo

3/ laminátová podlaha

4/ vinylová podlaha

Podlahy nevhodné pro podlahové topení: 

1/ vlysy (parkety)

2/ masivní palubky

3/ masivní kantovka (průmyslová mozaika)

Pro vodní podlahové topení lze vybrat z následujících materiálů:

1/ Podlahy z přírodních produktů:

a/ dvouvrstvá dřevěná podlaha - podlaha sendvičového typu výšky obvykle 9-12 mm, která je

menších formátů (do šířky 150 mm a délky 1500 mm). Dvouvrstvá dřevěná podlaha je určena pouze

k celoplošnému lepení. Lepí se prostřednictvím jednosložkového elastického lepidla na silanové bázi.

Vhledem ke své nižší výšce a tomu, že je celoplošně přilepena k podkladu je zde zaručena nejlepší

funkce v rámci použití podlahového topení (nejlepší přenos tepelné energie, rychlý náběh celého

podlahového vytápění, nejmenší tepelný odpor) a tedy nejlepší efektivita tohoto způsobu vytápění.

b/ třívrstvá dřevěná podlaha - podlaha sendvičového typu výšky obvykle 13-15 mm, která je větších

formátů ( od šířky 130-190 mm a délky až 2200 mm). Třívrstvou dřevěnou podlahu můžete oproti

dvouvrstvé položit i na volno tedy plovoucím systémem - jen prostřednictvím zámků či pera a

drážky. Na použití v kombinaci s podlahovým topením však podlahu rozhodně přilepte stejně jako

dvouvrstvou dřevěnou podlahu systémem, který jsme výši popsali.

Obecně tedy v kombinaci s vodním podlahovým vytápěním vhodnější je zcela jistě použití dvouvrstvé

dřevěné podlahy výhodnější. Při výběru samotné dřeviny, která tvoří nášlapnou vrstvu, si nechte

poradit zda tato samotná dřevina je dostatečně stabilní pro použití na podlahové topení.

Zcela jistě se vyvarujte buku, javoru naopak dub je skvělá volba. V podlahovém studiu Vám

s vhodností dřeviny odborně poradíme.

Masivní podlahy typu vlysy, parkety, palubky nejsou vhodné v kombinaci s podlahovým vytápěním.

2/ Z nepřírodních (syntetických) produktů vhodných na podlahové topení jsou vhodné:

a/ laminátová plovoucí podlaha - nosičem této podlahové krytiny je HDF deska (dřevovláknitá

základová deska), pod ní je protitahová vrstva a nad ní dekorační papír (samotný dekor - barva). Nad

dekoračním papírem pak lamino vrstva. Výška podlahy obvykle 6-8 mm šířky různé obvykle 130 mm

a délky lamel 1200. V poslední době se však objevují delší formáty dosahující svojí délkou až 2200

mm. Tato podlaha je určena pouze k pokládce plovoucím systémem (volně položeno) a je vhodná

v kombinaci s vodním podlahovým vytápěním. Nutné je však zvolit vhodnou kročejovou podložku

pod podlahu, tak aby tepelný odpor nebyl zásadní.

b/ vinylová podlaha - v podstatě se jedná o heterogenní PVC v dílcích. Obvyklé rozměry vinylové

podlahy jsou následující: výška 2-2,5 mm, šířka 130-180 mm, délky do 1200 mm. Na trhu se objevují

i varianty s přiznanou spárou (fází). Tato podlaha je určena pouze k celoplošnému lepení a je vhodná

v kombinaci s vodním podlahovým vytápěním.

U elektrických podlahových roštů (elektrické podlahové vytápění) je třeba se zásadně informovat u

výrobce či prodejce takového systému, zda a pro jaké podlahové krytiny je možné systém požít.

Obecně platí, že tyto systémy mají výrazně rychlejší tepelný náběh (rychlá změna teploty na povrchu

podlahové krytiny) a dochází tak snadno k tvarovým a rozměrovým deformacím.


Trendy vinylových podlah

Výhody vinylových podlah

Vinylové podlahy se rychle staly jedněmi z nejpopulárnějších podlahových krytin. Jsou ideální pro ty, kteří chtějí mít luxusně vypadající podlahy za rozumnou cenu, které se snadno udržují. Krok s dobou drží zejména díky neomezeným možnostem ve volbě dekoru. Povrch je věrnou imitací dřeva, kamene, dlažby a jiných materiálů a to nejen na pohled ale i na omak. V současnosti je vinylová podlaha od originálu prakticky k nerozeznání. Díky skvělé tepelné vodivosti a minimálnímu tepelnému odporu jsou perfektní volbou k podlahovému topení. Nové kolekce si stále zachovávají skvělé vlastnosti typické pro podlahy z vinylu, jsou bezhlučné, příjemné pro bosou nohu a velmi odolné. Využití vinylových desek není omezené pouze na podlahy. Vinylem je možné obložit i schody, které tak mohou plynule navazovat na podlahu, a dokonce i další prvky interiéru, jako jsou například parapety.

Plovoucí vinylové podlahy - click 

Poslední dobou získávají na oblíbenosti zejména bez lepidlové varianty vinylových podlah, tedy podlahy s click zámkem (tzv. plovoucí vinylové podlahy) a krytiny plovoucí na HDF desce. Jejich pokládka je výrazně jednodušší než u lepené varianty. Nekladou takové nároky na přípravu podkladu ani samotné pokládání, nicméně v případě poškození je i výměna lamely snadnější u vinylu lepeného. Vinylové podlahy plovoucí na HDF desce kombinují přednosti laminátových podlah a vinylu. Jsou nejsilnějším typem vinylových podlah a díky tomu zdařile plní izolační funkci. Také mají díky speciálním vrstvám z korku nebo pěny nižší hladinu kročejového hluku než laminátová podlaha. Stejně jako lamino jsou nalepené na nosné HDF desce, zároveň si ale zachovávají odolnost a jiné skvělé vlastnosti vinylové krytiny.

Výrobní proces a technologie se také posouvají kupředu. Na trh přicházejí nová a nová vylepšení, zejména povrchové úpravy, které přidávají podlaze výborné vlastnosti. K sehnání jsou podlahy s antistatickou úpravou pro snazší úklid, alergici jistě ocení antialergickou úpravu a nejen rodičům malých dětí může přijít vhod ohnivzdorná a protiskluzová úprava nebo ochranné PUR vrstvy. Ty prodlužují životnost podlahy, chrání ji před poškozením a vyblednutím. Údržba takové podlahy se stává hračkou, nepoškodí ji dětská autíčka ani dámské podpatky. Není už potřeba nanášet žádné jiné ochranné vrstvy, podlaha při správném zacházení vydrží i desítky let. Ne nadarmo mívá záruku až čtvrt století.

Výrobci čím dál častěji využívají 100% recyklovatelné materiály a postupně se odklánějí od sporných změkčovadel, tzv. ftalátů, z nichž některé mohou ohrožovat životní prostředí a lidské zdraví. Jednou z novinek ve složení bývá nahrazení chemických přísad ricinovým nebo řepkovým olejem. Taková krytina je zcela netoxická, ani v případě požáru nehrozí únik žádných jedovatých plynů, dokonce se téměř neuvolňuje kouř.


ZÁTĚŽOVÉ TŘÍDY

Zátěžové třídy pro laminátové podlahy jsou pevně stanoveny Evropskou normou EN 13329 a jsou rozdílné pro privátní a komerční (průmyslové) účely. Všechny naše kolekce laminátových podlah splňují kritéria nejvyšší zátěžové třídy stanovené pro obytné prostory.

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 22

bytové - mírné/lehké namáhání

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 2

bytové - vysoké namáhání

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 31

komerční - mírné namáhání

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 32

komerční - běžné namáhání

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 33

komerční - vysoké namáhání

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 34

komerční - velmi vysoké namáhání

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 41

v lehkém průmyslu - mírné namáhán

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 42

v lehkém průmyslu - běžné namáhání

KLASIFIKACE EN 685 - TŘÍDA 43

v lehkém průmyslu - vysoké namáhání

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky